Proč musíme přezouvat? Rozdíly ve vlastnostech zimních a letních pneumatik jsou výrazné

Možná, stejně jako mnoho jiných, i vy občas nepřezujete zimní pneumatiky na letní a tzv. je dojedete i v létě a na podzim. Tento způsob praktikuje čím dál více lidí. Hlavně proto, aby ušetřili. Ve skutečnosti na tom neušetří nic. Pokud jedete dvě zimy na zimních pneumatikách a snažíte se je „dojet“ v létě, je dezén již natolik sjetý, že byste mohli dostat pokutu. Takže jediná možnost je sjíždět nové pneumatiky, což se vám nevyplatí. Riskujete tak ale mnohem víc, než jen pokutu. Ve vlastnostech zimních a letních pneumatik jsou diametrální rozdíly, které mohou rozhodnout o vašem životě.

Pružnost gumy

Letní pneumatiky mají jinak pružnou gumu, než pneumatiky zimní. Optimálně byste měli jezdit na letních pneumatikách od 7°C nahoru. Pokud bude méně stupňů, hrozí, že guma začne tvrdnout, a tím se stane méně výkonnou. Zimní pneumatika je naopak pouze do 7°C, což umožňuje v nižších teplotách lepší přilnavost a jízda je tak bezpečnější.

Bezpečnost na silnici

Pokud v létě jedete na zimních pneumatikách, mohlo by vám to způsobovat nepříjemnosti hlavně ve vyšších rychlostech. Nebezpečí hrozí v zatáčkách při manévrování. Letní pneumatiky udrží váš vůz na vozovce stabilnější a můžete jednodušeji manévrovat i ve vyšší rychlosti a zatáčce, zatímco na zimní pneumatice začnete brzy prokluzovat. Může se vám stát, že nezvládnete řízení a vyjedete z vozovky. Nebezpečná je také jízda v silném dešti v létě na zimních pneumatikách. Existuje zvýšené riziko aquaplaningu. Přestože zimní pneumatiky jsou uzpůsobené k odvádění vody, uvědomme si, že vy je většinou využíváte ne nové, ale již částečně sjeté, někdy natolik, že dezén není v normě. Proto existuje možnost špatného odvedení vody a pneumatika začne klouzat. Vyhněte se tomuto zlozvyku a kupujte pneumatiky, které jsou vhodné pro danou sezónu. Nejenže vám to zlepší jízdní vlastnosti, ale může vám zachránit i život.