3 prohřešky – nejen proti bezpečnosti – na dovolené do zahraničí

 

Chorvatsko, Itálie a někdy také Polsko. To jsou nejčastější místa, kam se vydáváme v létě na dovolenou. Znáte ale pět nejčastějších prohřešků, kterými trpíme?

Prohřešek číslo jedna – přeplňování kufru

Zpravidla ještě ve tři odpoledne v pátek stihnete nakoupit a zajet do myčky. Vrátíte se domů a tam už nastoupená manželka s dětmi a asi milionem kufrů. A kam s tím? No kam jinam, než do kufru. Tak-tak zvládnete zatáhnout roletku a než se nadějete, leží na ní tři polštáře, deka a dámská kabelka. Kdo zná, už ví, kde je problém. Po cestě se totiž musíte spoléhat jen na zpětná zrcátka. Zapomeňte na zpětné, to nepoužijete, protože v něm uvidíte jen výše zmíněné polštáře, deku a kabelku. Nic víc. Pokud nechcete rozčílit manželku a vrátit pár kufrů zpět domů, musíte najít nový způsob. Ten zrovna nejoblíbenější je tzv. rakev, tedy střešní box. Můžete vybírat z těch levnějších anebo sáhnout po dražší variantě, jako je třebastřešní box Cruz Easy.

Prohřešek číslo dva – vysoká rychlost

Na cestách se často jezdíme rychleji, než bychom měli. Možná si často neuvědomujeme nebezpečí, které hrozí. A co teprve v okamžiku, kdy se rozhodnete s sebou vést kola na střeše anebo střešní box. Vést kola na střeše, nebo snad na tažném zařízení, samo o sobě nebezpečné samozřejmě není. Když ale zrychlíte nad povolenou rychlost, zvyšuje se nejedno nebezpečí. Pozor byste si měli dávat především v okamžiku, kdy se snažíte ve vysoké rychlosti předjet nákladní automobil anebo kamion. Poryv větru může být ve vysoké rychlosti nebezpečnější než normálně a kola nemusí tento tlak zvládnout. Takže pozor.

Prohřešek číslo tři – nervózní řidiči

Češi mají ve zvyku nebýt příliš v pohodě. Právě naopak. Na cestě jsou nervózní a jejich jízda je agresivnější. Na dálnicích předjíždí zprava, svítí dálkovými světly tam, kde by neměli a obecně nemají příliš dobrou pověst v zahraničí. Důvody jsou většinou dva – málo spánku a nervozita. Proto doporučujeme střídat se na cestě, anebo si udělat malou přestávku, spojenou třeba se zastávkou v historické vesničce a prohlídkou památek. Na nervozitu je jediná rada – udělat si pohodu a vychutnat si celou dovolenou, protože ta začíná už v okamžiku, kdy zavřete za sebou dveře a nastartujete.